Ako si vybrať ergonomického kancelárskeho kresla

- Feb 25, 2019-

Ako si vybrať ergonomického kancelárskeho kresla

Spoluautor Troy A. Miles, MD


Nezdá sa to ako veľká vec, ale výber správneho ergonomického kresla pre váš stôl alebo kanceláriu môže zmeniť vaše zdravie a pohodlie. Sedenie dlhší čas môže spôsobiť veľké namáhanie chrbta a chrbtice, čo môže mať za následok problémy s chrbtom a vážne nepohodlie. Dozviete sa viac o tom, ako vybrať správnu ergonomickú kancelársku stoličku, ktorá vám pomôže predchádzať týmto zdravotným problémom   držanie   a zostaňte pohodlní počas celého pracovného dňa.


1. časť Hodnotenie schopností predsedu prispôsobiť sa


Obrázok s názvom Vyberte ergonomickú kancelársku stoličku Krok 1

1

Skontrolujte, či je možné nastaviť výšku kresla. Výška ergonomického kresla by mala byť plne nastaviteľná. Sedadlo kresla by sa malo dať ľahko pohybovať nahor alebo nadol. Toto nastavenie umožní ľuďom v rôznych výškach pohodlne sedieť na stoličke. Pred zakúpením stoličky sa uistite, že môžete nastaviť, ako vysoko alebo nízko je sedadlo.

 • Výška sedadla od 15 "do 22" pohodlne posadí osobu vo výške od 5'0 "do 6'4".

 • Väčšina stoličiek ponúka iba malú škálu nastavení.

 • Vaše nohy by mali byť schopné sedieť rovno na podlahe, zatiaľ čo vaše kolená sú ohnuté v uhle 90 stupňov.

Obrázok s názvom Vyberte ergonomickú kancelársku stoličku Krok 2

2. Zvážte, kto bude používať stoličku. Predtým, ako si vyberiete ergonomickú stoličku, budete chcieť premyslieť, kto bude stoličku používať. Stolička sa bude musieť pohodlne zmestiť pre každého, kto v nej bude sedieť alebo sa bude dať prispôsobiť tak, aby sa do nich zmestili. Pred nákupom skontrolujte, či je kreslo vhodné pre každého vo vašej kancelárii.

 • Stolička, o ktorú máte záujem, by mala pohodlne sedieť osobe, pre ktorú je určená.

 • Mnoho ergonomických stoličiek bude nastaviteľných natoľko, aby vyhovovali všetkým.


Obrázok s názvom Vyberte si ergonomickú kancelársku stoličku Krok 3

3

Uistite sa, že prvky stoličky je možné individuálne nastaviť. Dobré ergonomické kreslo vám umožní nastaviť každú časť kresla samostatne. Mali by ste byť schopní pohybovať lakťovými opierkami, opierkami sedadla a operadlami nezávisle od seba. Táto úroveň prispôsobenia vám umožní urobiť stoličku vhodnou pre každého, kto by ju mohol nakoniec použiť.
 • Možno budete chcieť vyhnúť stoličkám, ktoré neumožňujú úpravy.

 • Spravidla budete chcieť vybrať stoličky, ktoré majú veľké množstvo nastaviteľných funkcií.


2. časť Posúdenie zadnej podpory predsedu

Obrázok s názvom Vyberte si ergonomickú kancelársku stoličku Krok 4

1

Skontrolujte, či stolička nemá primeranú hornú a strednú opierku. Správne ergonomické stoličky poskytnú úplnú oporu hornej a strednej časti chrbta. Ak budete sedieť dlhšiu dobu, bude pri prevencii poranení alebo námahy dôležitá podpora chrbta a jeho prirodzený tvar. Pred nákupom sa uistite, že má ergonomická stolička vynikajúcu oporu v hornej a strednej časti chrbta.
 • Operadlo by malo byť široké medzi 12 “a 19”.

 • Operadlo vášho kresla by malo podporovať prirodzenú krivku a tvar chrbta.

 • Väčšina operadiel bude nastaviteľná tak, aby podporovala kontúry chrbta.

Obrázok s názvom Vyberte si ergonomickú kancelársku stoličku Krok 5

2

Skontrolujte bedrovú opierku kresla. Stoličky bez správnej bedrovej opierky budú mať škodlivý účinok na spodnú časť chrbta. Spodná časť chrbta má prirodzenú krivku dovnútra a zle navrhnuté stoličky spôsobia narovnanie tejto krivky. Uistite sa, že vám stolička pomáha udržiavať normálne zakrivenie dolnej časti chrbta, aby vám zostala silná a zdravá.
 • Bedrová opierka sa dá nastaviť zdvihnutím alebo spustením opierky chrbta kresla.

 • Stoličky, ktoré majú neupraviteľný chrbát, sa nehodia pre všetkých.

Obrázok s názvom Vyberte ergonomickú kancelársku stoličku Krok 6

3

Uistite sa, že operadlo je možné nastaviť alebo sklopiť. Ak budete môcť sklopiť alebo upraviť operadlo svojej stoličky, bude to mať vplyv na množstvo hmotnosti, ktoré sa nachádza na spodnej časti chrbta. Ak plánujete sedenie na väčšinu dňa, môže sklopenie pomôcť zmierniť tlak na vaše chrbtové disky a svaly dolnej časti chrbta.
 • Vyhnite sa kúpe ergonomickej stoličky, ktorá sa nedá sklopiť.

 • Väčšina stoličiek sa dá zamknúť do najpohodlnejšej polohy, ktorú nájdete.

 • Spätný tlak je najnižšie medzi 110 ° a 130 ° sklápania.

 • Ľudia so zraneniami dolnej časti chrbta môžu ťažiť z kresiel.

3. časť Vyhodnotenie sedadla predsedu

Obrázok s názvom Vyberte ergonomickú kancelársku stoličku Krok 7

1

Presvedčte sa, či je sedadlo pre vás správne. Príliš veľké alebo príliš malé miesta na sedenie môžu ovplyvniť vaše pohodlie a zdravie, keď sa používajú dlhší čas. Ak hľadáte dobrú ergonomickú stoličku, budete sa chcieť uistiť, či je sedadlo správnej veľkosti pre vás alebo kohokoľvek, kto ho používa. Pri posudzovaní veľkosti sedadla ergonomického kresla majte na pamäti niektoré z týchto kritérií.

 • Sedadlo by malo byť asi o palec širšie ako vaše boky.

 • Sedadlo by malo byť umiestnené hneď za kolenami.

Obrázok s názvom Vyberte ergonomickú kancelársku stoličku Krok 8

2

Skontrolujte čalúnenie sedadla. Pravdepodobne budete tráviť veľa času sedením vo svojom ergonomickom kresle. Z tohto dôvodu sa budete chcieť uistiť, že vaša stolička je správne a primerane čalúnená, aby vám pomohla zaistiť pohodlie a ergonomickú podporu. Pred nákupom skontrolujte, či je sedadlo vyrobené z vysoko kvalitnej peny.


 • Nízka kvalita peny sa môže rozpadnúť rýchlo, čo spôsobí, že sa vaša stolička stane nepohodlnou.

 • Mali by ste byť schopní pohodlne sedieť na stoličke najmenej jednu hodinu.

 • Nesprávne čalúnené sedadlá môžu spôsobiť problémy so zarovnaním bokov a chrbta.

Obrázok s názvom Vyberte ergonomickú kancelársku stoličku Krok 9

3

Zvážte, či môžete sklopiť sedadlo kresla. Aj keď je možnosť naklápania sedadla stoličky často voliteľná, možno budete chcieť túto funkciu zahrnúť do kresla. Sklopenie kresla sedadla vám pomôže udržať správne držanie tela pri sedení na stoličke. Ak si myslíte, že by vám sklopenie sedadla mohlo pohodlnejšie sedieť, skontrolujte, či má vaša ergonomická stolička túto schopnosť.4. časť Dokončenie vášho výberu

Obrázok s názvom Vyberte ergonomickú kancelársku stoličku Krok 10

1

Vyskúšajte stoličky osobne. Aj keď sa o stoličke môžete dozvedieť veľa z čítania jej špecifikácií, stále je dobré skúsiť stoličku osobne. Sedením na stoličke sa budete môcť priamo cítiť, aké je to príjemné, a dozvedieť sa, či sa dá správne prispôsobiť vašim potrebám. Vždy, keď je to možné, skúste si osobne prezrieť ergonomickú stoličku, aby ste sa uistili, že je to tá pravá pre vás.

Obrázok s názvom Vyberte si ergonomickú kancelársku stoličku Krok 11

2

Zvážte podrobnosti stoličky. Pri hľadaní dokonalého ergonomického kresla je potrebné zvážiť veľa funkcií. Pretože je toho veľa na zváženie, niektoré aspekty stoličky sa môžu prehliadnuť. Zamyslite sa nad niektorými z nasledujúcich častí kresla, ktoré hľadáte, aby ste mohli dokončiť výber.

 • Základne stoličiek by mali mať päť lúčov.

 • Kolieska pre stoličky by sa mali pohybovať ľahko a slobodne.

 • Ak sa stolička dodáva s opierkou hlavy, uistite sa, že je vhodná pre váš typ tela.

 • Ak je stolička príliš vysoká a nie je ju možné nastaviť, možno budete potrebovať opierku na nohy.

 • Budete chcieť premýšľať o tom, ktorý poťah na stoličku je najlepší. Vinylové poťahy sa dajú ľahko čistiť, ale nedýchajú dobre. Poťahy na látkové sedadlá môžu umožňovať prúdenie vzduchu, ale môžu byť tvrdšie na udržanie čistoty.

Obrázok s názvom Vyberte ergonomickú kancelársku stoličku Krok 12

3

Zamyslite sa nad rôznymi štýlmi stoličiek . K dispozícii je veľa rôznych typov a štýlov ergonomických stoličiek. Tieto stoličky sa budú líšiť od tradičného štýlu stoličiek a každá z nich bude mať svoj jedinečný prínos a účel. Pozrite sa na niektoré z týchto jedinečných štýlov ergonomických stoličiek a zistite, či by jeden z nich mohol byť vhodný pre vaše potreby.

 • Koleno stoličky nemajú chrbát a môžu vám pomôcť pri zlepšovaní držania tela a zdravia chrbta.

 • Sedlové stoličky sú dobrou voľbou pre prácu na počítači alebo na stole. Sú tvarované ako koňské sedlo a môžu pomôcť vášmu chrbtu silnejšie a zdravšie.

 • Cvičebné lopty vám môžu pomôcť udržať sa v pohybe a aktívne vyžadovať, aby ste zostali v rovnováhe.

 • Pre ľudí s problémami s chrbtom môže byť najpohodlnejšou voľbou sklopné stoličky s opierkami na nohy.